fbpx

Jak przygotować dobre CV?

Jak przygotować dobre CV?

Autor: Karolina Kubala

Poszukiwanie nowej lub pierwszej pracy to bardzo ważny i nierzadko stresujący etap w życiu każdego człowieka. Co zrobić, aby nasze działania były skuteczniejsze? Przede wszystkim należy przygotować dobre CV. Tylko jak zainteresować rekrutera swoim życiorysem? Warto poświęcić na jego przygotowanie nieco więcej czasu. Ten dokument to nasza wizytówka i klucz do pierwszego etapu rekrutacji. W zależności od branży, w jakiej szukamy pracy, rodzaj CV może się nieco różnić. Przykładowo – jeśli jesteś grafikiem lub szukasz pracy w branży kreatywnej, mile widziane jest CV graficzne, które zrobi na odbiorcy wrażenie. Takie CV, w tym przypadku, daje większą szansę na kontakt ze strony firmy i otrzymanie możliwości zaprezentowania siebie i swojego portfolio.

Zupełnie inny rodzaj CV sprawdzi się, jeśli szukasz pracy np. w finansach. Tutaj Twoje CV nie musi być pięknie zaprojektowane graficzne, gdyż nie takich kompetencji szuka Twój potencjalny pracodawca. Najważniejsze, by CV było przemyślane, zawierało odpowiednie informacje i było przygotowane skrupulatnie, bez błędów, literówek, różnej wielkości czcionek. Dzięki temu osoba przeglądająca je od razu znajdzie przydatne informacje. Bezbłędnie przygotowane i estetyczne CV będzie świadczyło o Twoim profesjonalizmie.

Warto pamiętać, iż często osoba, która jako pierwsza przegląda CV, nie otrzymuje tylko naszego dokumentu. Dlatego, zanim weźmiesz się za przygotowanie życiorysu, zastanów się, co będzie go wyróżniać? Co sprawi, iż rekruter zacznie go czytać i analizować? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto spojrzeć na sytuację z perspektywy pracodawcy – jakie cechy, umiejętności, kompetencje na danym stanowisku są dla niego kluczowe? Jeśli je posiadamy – wyróżnijmy je w naszym CV tak, aby podkreślić nasze dopasowanie do stanowiska, na które aplikujemy. Jeśli chcemy wyróżnić się graficznie, pamiętajmy: mniej znaczy lepiej. Drobne elementy graficzne lub ramka wokół zdjęcia pomogą nam wybić się wśród tłumu, a nie zdominują tego, co w CV najważniejsze, czyli merytorycznej treści przedstawiających Twoją osobę. Przykłady szablonów graficznych CV do uzupełnienia można znaleźć w wielu miejscach w internecie. Mogę polecić m.in. darmowy program Canva.

Pamiętajmy również, iż o ile Ty znasz siebie, swoje poprzednie obowiązki i podejście do pracy to osoba przeglądająca Twoje CV nie posiada tych wszystkich informacji. Niestety blisko 40% aplikacji nie zawiera informacji, których rekruterzy  szukają. Dlatego to bardzo istotne, aby oprócz nazwy poprzedniego stanowiska dopisać również kilka kluczowych zadań, jakie realizowaliśmy u poprzedniego pracodawcy. Jeśli Twój zakres obowiązków był szeroki, warto zrobić selekcję zadań i wybrać te najistotniejsze pod kątem nowego pracodawcy. I znów warto zadać sobie pytanie: „Jakie zadania, które realizowałam/em w poprzedniej pracy pokażą nabyte przeze mnie kompetencje, których u kandydatów szuka nowy pracodawca?” Zawsze starajmy postawić się na miejscu pracodawcy i pomyśleć, czego sami oczekiwalibyśmy.

O czym pamiętać przy pisaniu CV?

1. Dane kontaktowe

Zdarza się, że tak mocno skupimy się na treści i doświadczeniu, iż zapomnimy dodać numer telefonu czy adres e-mail. Są to kluczowe informacje w CV – bez nich rekruter nie będzie miał jak się z Tobą skontaktować. Warto też pamiętać, że nie ma obowiązku podawania w CV daty urodzenia czy dokładnego miejsca zamieszkania – miasto w zupełności wystarczy.

2. Zdjęcie

Tutaj mamy zarówno zwolenników, jak i przeciwników dodawania zdjęcia do CV. Moim zdaniem, jeśli masz profesjonalne i aktualne zdjęcie, warto je dodać. Ułatwi to rekruterowi zapamiętanie Twojego CV. Natomiast jeśli jedyne zdjęcia, jakimi dysponujesz to te z wakacji lub imprez – nie próbuj dodawać ich na siłę. W takim wypadku najlepiej udać się do fotografa i wykonać nowe korzystne i uśmiechnięte zdjęcie lub zrezygnować całkiem z jego dodawania. 

3. Doświadczenie zawodowe i edukacja

Często pojawiające się pytanie: czy najpierw powinniśmy wypisać nasze doświadczenie zawodowe czy historię edukacji. W moim odczuciu wszystko zależy od tego, na jakim etapie kariery jesteś. Jeśli dopiero kończysz studia np. ekonomiczne i szukasz pracy w finansach, a Twoim jedynym doświadczeniem zawodowym jest praca dorywcza w restauracji (co absolutnie nie jest złe!), to warto w pierwszej kolejności podać wykształcenie, gdyż jest ono dla potencjalnego pracodawcy sygnałem, iż masz wiedzę ekonomiczną, która może przydać się na danym stanowisku. 

W drugiej kolejności pracodawca zobaczy pracę dorywczą, co również będzie dla niego ważnym sygnałem o pracowitości, umiejętności organizacji czasu (podział na pracę i studia) etc. Inaczej zbudujemy CV, jeśli studia skończyliśmy już dawno temu i aplikujemy na pozycję wymagającą dużego doświadczenia zawodowego. W tym wypadku ważniejszą informacją dla pracodawcy jest to, co potrafimy w praktyce i jakie mamy doświadczenie w zawodzie – tutaj to doświadczenie powinniśmy umieścić w CV w pierwszej kolejności. Dodając historię edukacji czy doświadczenia zawodowego zwróć uwagę na detale np. sposób podawania dat. Często przeglądając CV, widzę na każdym etapie inny rodzaj zapisywania dat:

07.2019 – 09.2019 – praktyki w firmie A
Od 25 stycznia 2019 do 31 lipca 2019 – praktyki w firmie B
I – VI.2018 – praca dorywcza w firmie C

Zwróć uwagę, by styl zapisywania dat był spójny w całym CV. To świadczy o tym, czy przyłożyłeś się do przygotowania CV oraz czy jesteś skrupulatny i zwracasz uwagę na detale.
Doświadczenie, edukację oraz kursy podajemy kolejności odwrotnie chronologicznej tj. zaczynamy od najświeższych danych np. ostatnio ukończone kursy, miejsca pracy od etc.

4. Dodatkowe informacje

Miejsce, w którym można pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami czy kursami, które są znaczące z perspektywy nowego pracodawcy. Jeśli chcesz zostać Testerem IT, niekoniecznie musisz podawać informacje o ukończonym kursie animatora dzieci,natomiast już ukończone szkolenia z języków kodowania powinny się znaleźć w Twoim dokumencie.

5. Języki obce

Bardzo ważny punkt, w przypadku aplikowania do większych międzynarodowych firm, ale również na stanowiska wymagające kontaktu z klientami z całego świata. Jeśli wymogiem w ofercie pracy jest znajomość języka obcego, będzie to pierwszy etap selekcji CV przez rekrutera. Jeśli informacji dotyczącej poziomu językowego zabraknie, możemy w ogóle nie zostać zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Warto spróbować ocenić swoje umiejętności językowe w międzynarodowych ramach np. poziom A1, A2(początkujący), B1, B2(średniozaawansowany), C1, C2 (zaawansowany).

6. Klauzula na przetwarzanie danych osobowych

Ważna kwestia, którą zmieniło tzw. RODO. Aktualnie nie ma jednej, uniwersalnej klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych. W klauzuli nie trzeba powoływać się nawet na odpowiednie ustawy – wystarczy jasna informacja o wyrażeniu zgody. Oczywiście nie będzie błędem, jeśli się na nie powołamy. Poniżej podaję klauzulę z aktualnymi przepisami.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wstawiamy ją na końcu dokumentu, może być napisana mniejszą czcionką lub kursywą. UWAGA: jeśli pracodawca na stronie internetowej lub w ofercie pracy prosi o zawarcie innej klauzuli, musimy dostosować ją do konkretnego pracodawcy. W przeciwnym wypadku nasze CV może nie być brane pod uwagę, nawet jeśli pojawi się tam standardowa klauzula.

Ostatnia uwaga: w CV piszemy tylko prawdę. Pamiętajcie, że kłamstwo ma krótkie nogi a rekruterzy i pracodawcy sprawdzają informacje zawarte w CV na rozmowach. Jeśli np. zawyżycie w CV swój poziom języka angielskiego, to musicie liczyć się z tym, iż na rozmowie rekrutacyjnej będzie on zweryfikowany i jeśli nie zgodny z prawda z pewnością rozczarujecie potencjalnego pracodawcę. Szczerość z pewnością bardziej się tutaj sprawdzi.

W zależności od tego na jakim etapie kariery jesteś, przygotowanie CV może zająć nawet kilka godzin. W grę wchodzi zaproszenie na rozmowę do potencjalnego pracodawcy a nawet Wasza kariera, myślę więc, że warto zainwestować trochę czasu i przygotować naprawdę przemyślane CV.

Jak przygotować dobre CV?
Przewiń do góry