fbpx

Jak się bawić, podróżować i inspirować, kiedy nie możemy wyjść z domu?

Jak się bawić, podróżować i inspirować, kiedy nie możemy wyjść z domu?

Autor: Matylda Czesak

Nawet największym miłośnikom własnych czterech ścian, wiecznie zajętych w domu, na balkonie czy w ogrodzie, przymusowa izolacja może dać się w końcu we znaki. Kiedy ulubiony serial, książka czy gazeta zwyczajnie się nudzą, warto sięgnąć po inne możliwości, dzięki którym w każdym wieku się pobawimy, nauczymy nowych rzeczy i zainspirujemy na czas, kiedy w końcu opuścimy bezpiecznie nasze mieszkania i domy. Wystarczy wyobraźnia, otwartość, chęć przetestowania nowych rozwiązań i przekonanie, że jeśli nie spróbujemy – nie dowiemy się, jaka forma rozrywki online sprawia nam największą satysfakcję. 

Gdzie gromadzić inspiracje? 

Zacznijmy od podstaw, czyli tego, gdzie inspiracje gromadzić. Internet to nieprzebrane morze informacji, którym łatwo się zachłysnąć i… zagubić. Z pewnością każdy z nas, czy to analogowo, czy digitalowo gromadzi a to złote myśli czy cytaty, a to ciekawe artykuły, a to przepisy na nowatorski sernik albo rekomendacje ciekawych miejsc do odwiedzenia lub posmakowania. Zapisywane na karteczkach, czy w kajecie zapewne ciężko zorganizować. Nie inaczej sprawa ma się z linkami, zdjęciami i plikami – bo kto przeglądarce w swoim telefonie nie ma otwartych kilkudziesięciu zakładek albo w katalogu „Ulubione” dziesiątek linków, do których nigdy już nie wracamy? 

Do zapisywania treści odnalezionych w sieci można wykorzystać wiele sposobów i narzędzi, między innymi: 

 • Google Drive lub Dropbox – wirtualny dysk, do którego dostęp uzyskać można po zarejestrowaniu się w serwisie. Korzystanie z ograniczonych pojamności (ok. 2 GB w przypadku Dropboxa, do 15 GB na Google Drive) jest bezpłatne. Platformy te świetnie sprawdzą się do zapisywania i organiowana e-booków, notatek oraz zdjęć w folderach, podobnie jak na dysku komputera. Narzędzie umożliwia dostęp do dysku z poziomu komputera i smartfona. 

Fot.  https://www.google.pl/intl/pl/drive/ 

 • Pocket – bezpłatne narzędzie do zapisywania i organizowania linków. Nieoceniona pomoc dla tych, którzy namiętnie korzystają z opcji „ulubione” w dowolnej przeglądarce, jednak wrzucają tam linki na wieczne „przeczytam później”. Odwiedzenie takiego folderu po kilku miesiącach przyprawia o ból głowy, szczególnie wtedy, kiedy chcemy wrócić pamięcią do tego, dlaczego akurat ten konkretny link zapisaliśmy. Pocket to aplikacja na smartfon oraz narzędzie, które możemy „przypiąć” do naszej przeglądarki internetowej w komputerze i zapisywać tam linki na później, organizować je w kategorie, a nawet wracać do nich nawet offline. Dodatkowo aplikacja podpowiada nam rekomendowane treści, na podstawie tych, które zapisaliśmy. 

Fot. https://getpocket.com/ 

 • Pinterest – kopalnia inspiracji zdjęciowych, pomysłów „zrób to sam” i blogowych artykułów, czyli medium społecznościowe, które świetnie sprawdza się także jako tablica, gdzie niczym nad biurkiem czy na lodówce możemy „przypiąć” wyszperane w sieci zdjęcia, fragmenty stron i pliki. 

Fot. https://pl.pinterest.com/ 

Wirtualna scena i galeria dla miłośników kultury 

Amatorzy kultury wysokiej, którzy tęsknią za atmosferą teatru, opery czy galerii sztuki mają kilka opcji do wyboru. Każda – możliwa do przetestowania w domowym stroju lub dla poszukujących okazji do tego, aby jednak wyciągnąć z szafy wyjściowy garnitur czy sukienkę, w odpowiedniej, eleganckiej stylizacji. Można? Oczywiście! Nikt nie zabroni nam zasiąść przed ekranem i wyobrazić sobie, że znajdujemy się na wyciągnięcie ręki od wielkiej sceny. 

 • TheMuBa – polska platforma online, która odmienia oblicze teatru, musicalu oraz baletu. Udostępnia w wersji live unikatowe spektakle teatralne, koncerty i przedstawienia baletowe, które zobaczyć można po zarejestrowaniu i zakupieniu biletu. Wartą uwagi opcją jest możliwość zakupienia biletu na przedstawienie czy koncert w prezencie dla bliskiej osoby. 

Fot. https://www.themuba.com/ 

 • Ninateka – bogate źródło płatnych i bezpłatnych treści kulturalnych, w którym można odnaleźć nie tylko przedstawienia teatralne, filmy dokumentalne i animowane, ale także zarejestrowane performance, fotografie, słuchowiska radiowe i zapisy konferencji naukowych. 

Fot. https://ninateka.pl/ 

 • Crique de Soleil na Youtube – kanał najsłynniejszego na świecie cyrku (bez zwierząt!), który łączy sztukę akrobacji, uliczną, musical i teatr, w setkach fabularnych przedstawień. Ze względu na pandemię Cirque de Soleil zawiesił działalność i pod znakiem zapytania stoi możliwość dalszego oglądania spektakli na żywo, dlatego, w oczekiwaniu na jego dalsze losy, warto wirtualnie przeżyć zrealizowane na przestrzeni ponad 30 lat przedstawienia. A po obejrzeniu wszystkich… zainspirować się do poszukiwania innych interesujących propozycji YouTube. 

Fot. Kanał Cirque de Soleil na YouTube 

Kraina inspirujących dźwięków i czytanych tekstów 

Od nadmiaru bodźców w postaci obrazów, kolorowych zdjęć warto uciec w świat dźwięku. Zwłaszcza, że bogata oferta dostępna w sieci odpowie zarówno na potrzeby melomanów, moli książkowych, którzy chcą rozpocząć przygodę z audiobookami, jak i osób, które tęsknią za starym, dobrym radiem, wartościowymi audycjami i słuchowiskami. 

 • Storytel.pl – platforma abonamentowa dostępna w aplikacji mobilnej, która umożliwia dostęp do setek audiobooków, a także wielu autorskich serii podcastów, czyli audycji audio (takiego YouTube’a bez obrazu). Aplikacja umożliwia skorzystanie z 14-dniowego, bezpłatnego okresu próbnego, który z pewnością wystarczy na przesłuchanie co najmniej kilku ciekawych pozycji. 

Fot. https://www.storytel.com/

 • Aplikacja Podcasty Google – bezpłatna aplikacja na smartfon, która umożliwia dostęp do setek regularnych audycji radiowych, słuchowisk i seriali radiowych, wśród których znaleźć można kanały tematyczne z dziedzin takich jak kultura, edukacja, wiadomości, biznes, humor czy zdrowie. 

Fot. Wersja na smartfony z systemem Android, wersja na smartfony z systemem IOS (aby sprawdzić, z jakiego systemu korzysta nasz smartfon wystarczy wpisać jego model w wyszukiwarkę Google)

W podróży… bez paszportu dla tęskniących za wielkim światem 

Mówi się, że nic nie rozwija człowieka tak, jak podróże. Łatwo powiedzieć, gorzej zrealizować zwłaszcza w czasie, kiedy samoloty nie latają, a kilkugodzinne korzystanie z komunikacji publicznej w maseczce nie należy ani do najprzyjemniejszych, ani najbezpieczniejszych doświadczeń. Choć ciężko sobie wyobrazić co mogłoby zastąpić uczucie na widok pojawiającego się na horyzoncie wejścia na plażę, wchodzenia na wysoki szczyt czy gwaru uliczek w tętniącym życiem mieście, można spróbować. Z pomocą przychodzi kilka dostępnych w sieci źródeł. 

 • Google Maps – jeden z najpopularniejszych serwisów i aplikacja mobilna z mapami, która oprócz odnajdywania drogi z punktu A do B, nawigacji GPS umożliwia także skorzystanie z widoku Street View, który przenosi nas do miejsca, gdzie roztaczają się piękne, panoramiczne widoki 360 stopni. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejsca, które wirtualnie chcemy odwiedzić, w prawym dolnym rogu ekranu nacisnąć ikonkę żółtego ludzika i przeciągnąć go na mapę, aby znaleźć się np. na szczycie jednej z lizbońskich wind miejskich, na brazylijskiej plaży Copacabana, czy na Times Square w Nowym Jorku. Możemy poruszać się po wirtualnej panoramie, odkrywając nowe miejsca i planując cele na podróże „w lepszych czasach.” 

Fot. https://www.google.pl/maps/ 

 • Google Arts and Culture – to ogromna baza wyjątkowych miejsc z całego świata, otwartych do wirtualnego zwiedzania, która z pewnością zadowoli wszystkich miłośników muzeów i galerii sztuki. Dzięki niej możemy poznać nie tylko piękne zakątki i zabytki z całego świata, ale także odwiedzić wyjątkowe miejsca w Polsce, np. Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Blogi podróżnicze i kanały podróżnicze na YouTube – nieprzebrane źródło inspiracji i przewodników po najdalszych zakątkach globu, gdzie znaleźć można oficjalne filmy promujące miasta, wideo zapiski z podróży poza szlakiem i wiele innych materiałów, dzięki którym w jednej sekundzie można przenieść do wymarzonego miejsca. Kilka dobrych tropów, od których zacząć można przygodę z wirtualnym odkrywaniem nowych miejsc to kanał Arkadego FiedleraBez PlanuBusem przez Świat czy Globstory.

Bogactwo możliwości, które daje nam Internet powoduje, że testowanie nowych rozwiązań, odwiedzanie nowych miejsc i smakowanie różnych dziedzin kultury i sztuki staje się dostępne na wyciągnięcie ręki. Niezależnie od tego, którą formę rozrywki online wybierzemy, z pewnością znajdziemy coś, co zainspiruje nas do dalszych poszukiwań. Zatem do dzieła!  

Jak się bawić, podróżować i inspirować, kiedy nie możemy wyjść z domu?
Przewiń do góry