fbpx

Blog

Jak się robi Data Science? Dzień z pracy badaczki danych

Myślę że prędzej czy później trafiłabym do Data Science – z takim przekonaniem mówi o sobie Daria Hlibova, pracująca na co dzień jako Data Scientist w ING Banku Śląskim w Katowicach. To bardzo utalentowana, a jednocześnie niezwykle skromna, młoda kobieta mówiąca biegle w 4 językach, uwielbiająca sport, a przede wszystkim z ogromną pasją do danych, w których od 5 lat porusza się z naturalną zwinnością.
Co robi w wielkim świecie danych, do którego trafiła jak sądzi nie przez przypadek? Dowiedzcie się sami.

Idealna prezentacja – wskazówki i zasady

Czym jest dobra prezentacja? Co sprawia, że dane wystąpienie czy pokaz zapada nam w pamięć, a inne chociaż dotyczy interesującego tematu powoduje, że ziewamy? Czym właściwie jest prezentacja? Czego powinniśmy unikać i co jest typowym błędem? Niezależnie od tego czy jesteś studentem przygotowującym się do zaliczenia materiału, czy prezentacje to Twój chleb powszedni w pracy czy może właśnie przygotowujesz pokaz, aby zdobyć pracę swoich marzeń oto garść przydatnych informacji.

PORADNIK SENIORA: Korzystanie z Internetu i poczty elektronicznej

Kiedy potrafimy już korzystać z podstawowych elementów komputera i znamy podstawy poruszania się po pulpicie, możemy przejść do wirtualnego świata.
Do czego będziemy potrzebowali Internetu? Szybko wyszukamy wszelkich informacji z kraju i ze świata, znajdziemy interesujące nas zdjęcia, filmy, posłuchamy muzyki oraz radia. Zarejestrujemy się do lekarza bez wychodzenia z domu. Opłacimy rachunki z domu, zrobimy zakupy pozostając w domu. Porozmawiamy z naszymi bliskimi przez komunikatory oraz napiszemy korespondencje i wyślemy ją do kraju i za granicę.
Sprawdzimy rozkład komunikacji miejskiej oraz zakupimy bilet.
Napiszemy pisma urzędowe oraz nasze prywatne notatki. Poznamy nowe osoby a nawet możemy grać w interesujące nas gry .
Internet ma bardzo szerokie zastosowanie, warto z niego korzystać. Aby jednak móc nawigować po Internecie musimy być z nim połączeni.

Jak się bawić, podróżować i inspirować, kiedy nie możemy wyjść z domu?

Nawet największym miłośnikom własnych czterech ścian, wiecznie zajętych w domu, na balkonie czy w ogrodzie, przymusowa izolacja może dać się w końcu we znaki. Kiedy ulubiony serial, książka czy gazeta zwyczajnie się nudzą, warto sięgnąć po inne możliwości, dzięki którym w każdym wieku się pobawimy, nauczymy nowych rzeczy i zainspirujemy na czas, kiedy w końcu opuścimy bezpiecznie nasze mieszkania i domy. Wystarczy wyobraźnia, otwartość, chęć przetestowania nowych rozwiązań i przekonanie, że jeśli nie spróbujemy – nie dowiemy się, jaka forma rozrywki online sprawia nam największą satysfakcję.

Konkurs na Facebooku – “5 powodów, dlaczego warto uczyć się IT”

Wszystkich użytkowników naszej platformy zapraszamy do konkursu prowadzonego na naszym profilu na Facebooku i zaangażowania się w stworzenie kreatywnej odpowiedzi podając 5 dobrych powodów, dlaczego warto uczyć się IT. Chętnych prosimy o umieszczanie odpowiedzi w komentarzu pod tym postem na naszym fanpage’u na Faceboku. Liczy się kreatywność, można wybrać własną formę: komentarz, zdjęcie, filmik, wiersz[…]

Zawody przyszłości w IT – Nowe stanowiska i nowe kompetencje związane z robotyzacją

Nie ulega wątpliwości, że robotyzacja, sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML), oraz związane z nimi technologie, odegrają znaczącą rolę w kształtowaniu sposobu, w jaki pracujemy. Jeśli AI i ML znajdą się w głównym nurcie działalności organizacji, to wiele zadań obecnie wykonywanych przez ludzi przejmą w końcu maszyny, ale czy doprowadzi to do fali bezrobocia, którą przewidują niektórzy pesymiści, czy też zapoczątkuje nową erę dla pracowników i otworzy nowe perspektywy? Według danych Światowego Forum Ekonomicznego, do 2022 r. na całym świecie powstanie około 130 milionów nowych miejsc pracy związanych z obszarem AI. Eksperci twierdzą, że w przeciągu najbliższych pięciu lat w Polsce będzie potrzebnych 200 tyś. specjalistów do projektowania i rozwoju rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Pojawi się wiele nowych zawodów, ale wiele dotychczasowych zniknie bądź zostanie gruntownie zmienionych dzięki współpracy człowieka z maszyną.

Efektywna komunikacja online, czyli co to znaczy mówić wspólnym językiem?

Każdy z nas w którymś momencie swojego życia zetknął się już z terminem komunikacji lub podstawowymi jej zagadnieniami. Wiemy, że oprócz samego komunikatu ważna jest też mowa ciała, pozwalająca dokładniej odczytać intencje nadawcy. Dzisiaj, kiedy nie mamy aż tylu możliwości porozumiewania się osobiście z drugą osobą, a większość nadawanych treści znajduje się w świecie online, zmniejsza się prawdopodobieństwo wzajemnego zrozumienia.

Mama w IT

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim? A może nawet przekwalifikowanie się w trakcie absencji?
Spytaliśmy trzech mam pracujących w branży IT (Capgemini) o ich osobiste doświadczenia.

Wyrażenia regularne w przeszukiwaniu tekstu

Wyrażenia regularne. Brzmi strasznie, nieprawdaż? Jak enigmatyczne, matematyczne zapisy dowodów twierdzeń, pełne dziwnych znaczków, których znaczenie znają tylko nieliczni. I owszem, wyrażenia regularne są pełne znaczków, są jednak znacznie prostsze do zrozumienia niż mogłoby się wydawać. Mówię to jako były pracownik uczelni technicznej, który ma już „lekką” awersję do matematycznych zapisów.

Przewiń do góry