fbpx

e-Junior

Programowanie dla dzieci i młodzieży

Chcesz uczyć się kodowania, zacząć tworzyć aplikacje lub nawet gry komputerowe, lepiej poznać świat programistów, a wszystko to w przestrzeni własnego pokoju? „Cyber Plac” to najlepsze miejsce z całkowicie darmowymi kursami do samodzielnej nauki programowania dla dzieci i młodzieży, a także dla wszystkich osób, które są zainteresowane podstawami programowania.

Zacznij z nami naukę ogólnych zasad programowania, korzystając z prostego narzędzia, jakim jest język Scratch, następnie pobaw się w kodowanie z Minecraftem, poznaj Pythona, a z czasem też bardziej zaawansowane narzędzia i języki programowania. U nas znajdziesz ciekawe i zupełnie bezpłatne szkolenia udostępnione przez pasjonatów i ekspertów programowania, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Kursy programowania od podstaw

Dowiedz się więcej o kursach!

Kursy stworzył nasz ekspert i praktyk programista, Tomasz Cieślar, który ma doświadczenie w prowadzeniu lekcji programowania z dziećmi i młodzieżą. Rekomenduje rozpoczęcie nauki od Scratcha, szczególnie najmłodszym użytkownikom, a dopiero po opanowaniu tego języka, przejście do programowania z Minecraftem i z Pythonem. Pamiętajcie też, że dla dzieci poniżej 16 roku życia konto na platformie szkoleniowej powinien utworzyć rodzic lub opiekun.

Scratch na dobry początek

Obecnie już nie tylko młodzież, ale również dzieci uczą się programowania. Scratch jest językiem edukacyjnym, stworzonym do nauki podstaw programowania, z którego obecnie korzysta ponad 57 milionów młodych użytkowników na całym świecie. Nasz kurs, który zawiera 10 lekcji po 45 minut, uczy Scratcha dokładnie i od podstaw, co pozwoli każdemu w łatwy sposób postawiać pierwsze kroki w świecie programowania

Czym jest programowanie w Scratchu?

Scratch pozwala użytkownikom na kreatywne mieszanie różnych mediów jak wideo, animacje, grafiki, dźwięki i remiksowanie różnych elementów, na przykład innych gier i programów, co umożliwia tworzenie interaktywnych prezentacji, historyjek i gier. Programowanie odbywa się w sposób wizualny, elementy języka mają formę puzzli, nazywane tu bloczkami, a ich układanie i przeciąganie pozwala na ustawienie ich w określonym porządku. Bloczki te odzwierciedlają instrukcje programistyczne, które opisane są w formie logicznych zdań.

Dla kogo?

 • Kurs przeznaczony jest dla osób początkujących, korzystać mogą z niego dzieci od lat 10, młodzież, a także dorośli, którzy chcą poznać podstawy.
 • Podział na lekcje to dobre narzędzie dla rodziców, którzy chcą uczyć dzieci, ale także to dzieci mogą uczyć swoich rodziców. Jest to też ciekawy pomysł na wspólne zajęcia dla rodzeństwa lub w koleżeńskim gronie młodych pasjonatów gier.
 • Materiał jest odpowiedni dla osób, które chcą się nauczyć podstaw programowania blokowego, używania kodu, chcą wzmocnić swoją kreatywność i umiejętności logicznego rozwiązywania problemów.

Jak zacząć?

 • Scratch jest dostępny online poprzez interfejs na stronie scratch.mit.edu oraz można pobrać aplikację na komputer i korzystać z niej offline, gdy nie mamy dostępu do internetu.
 • Nowoczesna przeglądarka na komputerze, typu Chrome; tablet z systemem Android; iPad; telefon z systemem Android, iPhone.

Minecraft pomoże Ci w kreatywnej nauce kodowania

Ten darmowy kurs, zawierający szereg lekcji otwierających, które uczą podstaw programowania blokowego w świecie Minecrafta, zapewni każdej osobie sporą dawkę wiedzy, a przede wszystkim też rozrywkę. Jeśli Scratch nie ma już dla Ciebie żadnych tajemnic, to wtedy możesz przejść do kolejnego etapu i zacząć przygodę kodowania z Minecraftem.

Czym jest kodowanie z Minecraftem?

Gra Minecratf jest jedną z najbardziej popularnych na świecie gier wśród dzieci i młodzieży, która polega na tworzeniu i niszczeniu różnego rodzaju niezwykłych kształtów i struktur w formie bloków w trójwymiarowej przestrzeni. Wykorzystując scenerię gry i jej bloczkową strukturę uczymy się prostego programowania. Kurs zawiera przegląd podstawowych bloczków, dzięki czemu można tworzyć pierwsze budowle i akcje.

Dla kogo?

 • Dla dzieci od lat 10 i osób, które poznały już podstawy programowania w Scratchu.
 • Dla osób, które znają grę Minecraft lub chcą ją poznać, aby zgłębiać tajniki programowania blokowego.
 • Dla osób, które chcą zrozumieć programowanie blokowe, dzięki zabawie z Mincraftem i nauczyć się używania podstawowego kodu, żeby przygotować się do bardziej zaawansowanej nauki.

Jak zacząć?

 • Pobierz na swój komputer Minecraft ze strony minecraft.net.
 • Nowoczesna przeglądarka na komputerze, typu Chrome; tablet z systemem Android; iPad, telefon z systemem Android, iPhone.

Python dla początkujących

Kurs zawiera 60 lekcji i ponad 20 przykładowych zadań, które uczą podstaw programowania w języku Python. Dodatkowo w ramach kursu oferujemy quizy, zadania domowe oraz dostęp do wirtualnej grupy.

Czym jest i do czego służy Python?

Jest to darmowy i popularny język skryptowy, o dość dużych możliwościach, a do tego czytelny, przejrzysty, łatwy w nauce, w użytkowaniu, oraz bardzo przydatny w codziennym życiu. Wykorzystuje się go w wielu serwisach, aplikacjach czy programach, z których korzystamy na co dzień, np. YouTube został w większości napisany w Pythonie, podobnie jak część aplikacji Google. Z jego pomocą można tworzyć zarówno serwisy internetowe, jak i aplikacje komputerowe czy sieciowe, a także gry. Dzięki temu, że jest to bardzo prosty i przejrzysty język programowania, to przy odrobinie chęci nauczyć się go może właściwie każdy.

Dla kogo?

 • Dla dzieci od lat 13 i osób, które poznały już podstawy programowania w Scratchu.
 • Dla osób z podstawową znajomością języka angielskiego.
 • Dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć podstawy języka Python, poznać jego słowa kluczowe, składnię, nauczyć się prostych komend i podstawowych funkcji jak i przygotować do bardziej zaawansowanego języka kodowania.

Jak zacząć?

Przewiń do góry