fbpx

Bezpieczeństwo w sieci

Jak pozostać bezpiecznym w Internecie?

Autor: Patrycja Sadurska

Większość z nas korzysta z internetu na co dzień, stal się on dla nas podręcznym źródłem informacji, kanałem komunikacji, narzędziem rozrywki, bankiem w kieszeni. Jednak w sieci czają się również niebezpieczeństwa, przed którymi powinniśmy chronić nasze urządzenia i dane. Na początek, przejdźmy przez trzy podstawowe elementy chroniące nas przed zagrożeniami, które możemy napotkać w sieci. 

Aktualizacje systemu

Co dają aktualizacje? Najważniejsze jest tzw. „łatanie” luk w oprogramowaniu, co oznacza naprawianie błędów i poprawianie funkcjonowania.  Przede wszystkim są to luki w zabezpieczeniach, które potencjalnie pozwoliłyby lub ułatwiły niepowołanym osobom (lub programom) na dostęp do danego urządzenia i naszych danych. Ponadto, aktualizacje poprawiają działanie aplikacji, eliminują błędy czy problemy w funkcjonowaniu, dodają nowe funkcjonalności.

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest uruchomienie opcji aktualizacji automatycznych, co zwolni nas z obowiązku pamiętania o okresowej aktualizacji. Warto również pamiętać o aktualizacji oprogramowania na smartfonie. 

Program antywirusowy  

Programy antywirusowe są kolejnym filarem bezpieczeństwa  w sieci. Chronią przed dostępem złośliwych programów (wirusów) do naszych urządzeń. Co ważne, warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe również na smartfonie. Pozwala to uchronić nasze urządzenie i informacje, które na nim przechowujemy, przed niepowołanym dostępem, zniszczeniem czy kradzieżą. 

Istnieje bardzo wiele programów antywirusowych, również bezpłatnych, które doskonale spełniają swoja role. Ich działanie opiera się na 2 elementach: monitor (czyli ciągle działający w tle „strażnik”), który na bieżąco monitoruje działanie urządzenia i skaner, uruchamiany okresowo, zęby bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie elementy systemu. 

Same programy antywirusowe również musza być aktualizowane, żeby na bieżąco reagować na nowe, pojawiające się zagrożenia. 

Warto również wspomnieć o skanerach on-line, czyli narzędziach dostępnych przez przeglądarkę internetowa. Jest dostępnych kilkanaście podobnych rozwiązań od zaufanych producentów. Większość z nich wymaga zainstalowania na komputerze niewielkiego pliku, niezbędnego do przeprowadzenia skanowania. Należy jednak pamiętać, że nie są one w stanie zastąpić pełnego rozwiązania antywirusowego, są zalecane raczej do stosowania doraźnie, wtedy, kiedy chcemy szybko zidentyfikować problem z niecodziennie zachowującym się urządzeniem. 

Skomplikowana kwestia hasła 

Mamy tutaj 2 aspekty problemu – stosowanie haseł o małym stopniu skomplikowania (czyli takich, które łatwo odgadnąć) oraz stosowanie tego samego hasła do wielu usług. 

Załóżmy, że mamy konto w jakimś serwisie czy mediach społecznościowych i jako danych do logowania używamy naszego adresu i mail i hasła. W pewnym momencie nastąpi wyciek danych z tego serwisu i dane wszystkich użytkowników zostaną przejęte przez niepowołane osoby. Nie jest to rzadki przypadek jak mogłoby się wydawać, ponieważ podobne sytuacje miały miejsce już w przypadku: Instagrama, YouTube ’a, TikToka (dane 325 mln użytkowników, 2020), Facebooka (dane 267mln użytkowników, 2019), Easy Jet (dane 9mln użytkowników, 2020), Marriott International (5mln użytkowników, 2020), Avon Products (dane 250tys użytkowników, 2020), a także: rządu i wojska USA, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Gates Foundation, National Institutes of Health, The Center for Disease Control and Prevention, Banku Światowego czy rządowej bazy zawierającej dane obywateli Gruzji.  

Jeśli już ktoś przejął nasze dane, a w tym nasze loginy i hasła, to może próbować ich użyć do zalogowania się w innych usługach, mediach społecznościowych, bankach. Jeśli to się powiedzie, stracimy do nich dostęp, często bezpowrotnie.  

Natomiast problem stosowania haseł o niewielkim stopniu skomplikowania nie jest tak błahy jakby się wydawało, ponieważ konsekwencje mogą być podobne do tych opisanych powyżej.  

Hasła najczęściej stosowane na świecie (za rok 2019) to: 

 • 123456 
 • 123456789  
 • qwerty  
 • password 
 • 1234567  
 • 12345678 
 • 12345 
 • iloveyou 
 • 111111 
 • 123123 

Źródło: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/znamy-najgorsze-hasla-2019-roku-123456-to-dopiero-poczatek/p4lzdh8 

Wiedząc o tym, atakujący z pewnością sprawdzi dopasowanie tych haseł i ponownie, możemy utracić dostęp do naszych usług i danych. 

Jakie powinno być silne hasło?

1. Długość hasła – nie mniej niż 8 znaków (im dłuższe hasło, tym więcej możliwych kombinacji i tym samym trudniej je złamać); 

2. Powinny zawierać znaki z WSZYSTKICH 4 kategorii (ponownie, zwiększa to poziom skomplikowania hasła); 

 • Duże litery 
 • Małe litery 
 • Znaki specjalne 
 • Cyfry

3. Niestosowanie w haśle znanych i łatwych do powiazania z nami słów (np. imion zwierzaków, dat urodzenia); 

4. Zmieniane co pewien czas; 

Oczywiście pamiętanie kilkudziesięciu różnych haseł do różnych usług i serwisów może nie być najłatwiejsze. W takim przypadku sprawdzi się tzw. manager haseł. Jest spory wybór takich narzędzi, również bezpłatnych, które pozwolą zwiększyć poziom bezpieczeństwa w prosty i wygodny sposób.  

Jednak warto pamiętać, że najbezpieczniejsze hasło, to takie, które mamy tylko w pamięci. 

Bezpieczeństwo w sieci
Przewiń do góry